My

Spoločne tvoríme občianske združenie Trnavské dobrovoľnícke centrum, ktoré vzniklo 4.9.2015. Svetlo sveta uzrelo aj vďaka podpore Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií, ktorá nám pomáha robiť našu prácu profesionálne. Sme členom Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií.

Naším cieľom je robiť osvetu o dobrovoľníctve a rôznymi spôsobmi podporovať dobrovoľnícke aktivity v Trnave a Trnavskom kraji. Trnavské dobrovoľnícke centrum je tu pre všetkých.

Zvedavcom, ktorí o dobrovoľníctve veľa nevedia, hovoríme, čo sa za týmto pojmom ukrýva a ako z neho môže mať úžitok každý jeden z nás. Ponúkame osobné stretnutia, prednášky, workshopy a diskusie s aktívnymi dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami a organizáciami, ktoré s nimi pracujú.

Dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam pomáhame nájsť vhodnú dobrovoľnícku príležitosť. Dobrovoľníctvo má rôzne podoby, od čistenia verejných priestranstiev, cez pomoc pri organizovaní kultúrnych podujatí, až po sprevádzanie klientov v zariadeniach sociálnych služieb. Poznáme organizácie v Trnave a Trnavskom kraji a každému radi poradíme pri výbere dobrovoľníckej aktivity.

Organizácie pracujúce s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami môžu zverejniť svoje dobrovoľnícke ponuky na našej web stránke a osloviť dobrovoľníkov a dobrovoľníčky v našej databáze. Organizácie od nás získajú podporu v podobe konzultácií ohľadom ich dobrovoľníckych programov a vzdelávania v oblasti manažmentu dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.

Iniciatívnym ľuďom veľmi radi pomôžeme s praktickými radami pri vytváraní nových dobrovoľníckych programov, aj keď ešte s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami nikdy nepracovali. Budeme radi, keď sa ktokoľvek poučí z našich skúseností a bude rozvíjať dobrovoľníctvo v našom okolí.

Firmám ponúkame servis súvisiaci s firemným dobrovoľníctvom. Zamestnanci firmy sa stanú dobrovoľníkmi v organizácii, ktorá ich pomoc potrebuje, či už ide o vymaľovanie priestorov, alebo pravidelné navštevovanie osamelých seniorov. Dobrovoľnícky program prispôsobíme potrebám organizácie a očakávaniam firmy, aby bolo firemné dobrovoľníctvo prínosom pre obe strany.

Experti z rôznych oblastí u nás nájdu uplatnenie veľmi ľahko. Nie každý sa musí do dobrovoľníctva zapojiť fyzickou prácou. Môže prispieť aj svojimi vedomosťami či službami. Pre organizácie je pomoc odborníkov z radov právnikov, ekonómov, IT expertov, marketérov, grafikov a mnohých iných odborníkov len vytúženou predstavou. A pritom stačí pár hodín týždenne alebo jeden naplno využitý deň a zmena k lepšiemu je na svete.

Oceňujeme aj pomoc, ktorá nie je spojená priamo s výkonom dobrovoľníctva, ale aj s jeho finančnou podporou. Potešíme sa, keď ľudia podporia našu činnosť alebo činnosť dobrovoľníckych organizácií, s ktorými spolupracujeme. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky síce vykonávajú aktivity bez nároku na odmenu, organizácie však majú povinnosť zabezpečiť pre dobrovoľníkov a dobrovoľníčky všetko potrebné od občerstvenia až po pracovné pomôcky. Každé euro sa nám hodí a poslúži rozvoju dobrovoľníctva v našom okolí. Podporiť nás môžete poukázaním na náš účet 2947010972/1100, IBAN: SK151100 000000 2947010972. Ďakujeme!

Kto sme

Zuzka Jankechová

Zuzka Jankechová – s tretím sektorom začala koketovať už počas štúdia sociálnej práce a učarovala jej terénna sociálna práca v Združení Storm. Skúsila si aj prácu v rôznych firmách a verejnej správe. Stále to však nebolo to pravé a preto sa vracia do „terénu“. Ako rodená Trnavčanka chce pomáhať  domácim organizáciám a povzbudzovať Trnavčanov a Trnavčanky, aby robili všetko pre to, aby sme sa tu mali dobre. V TDC je koordinátorkou a teší sa, že môže spolupracovať s mnohými inšpiratívnymi ľuďmi.

Mirka Dudášová

Mirka Dudášová – závisláčka od dobrovoľníctva, ktorá vždy keď ide darovať krv, daruje skôr kofeín, ktorý jej prúdi v žilách. Na svet sa pozerá cez hľadáčik fotoaparátu, ktorý má niekedy ružové sklíčko. Často ju nájdete v Seredi, kde s priateľmi založila OZ Mladá Sereď a najnovšie tam budujú aj komunitné centrum PRIESTOR pre mladých i pre tých dlhšie mladých. Aktuálne však ako „Trnaváčka“ pôsobí najaktívnejšie v Rade mládeže Trnavského kraja a svoje grafické a pisateľské zručnosti vám predstaví na našom Facebooku TDC.